Månadsrapport april 2017

Ordförklaringar

Rekordfå arbetslösa

 

Antalet medlemmar som fick arbetslöshetsersättning i april var 6 756. Det är det lägsta antalet som fått ersättning under en månad sedan våra mätningar startar i januari 2000. Det är också andra gången som antalet medlemmar som får ersättning understiger 7 000. Förra gången var i november 2016.

 

Antalet medlemmar fortsätter att stiga vilket medför att andelen av våra medlemmar som är arbetslösa stadigt minskat. I april var 1,6 procent av våra medlemmar arbetslösa. Det är betydligt lägre än för de flesta andra a-kassor. I vår nya kvartalsrapport kan du läsa mer om denna jämförelse för kvartal 1 2017.

 

Vill du få statistiken direkt i din inbox?

Skicka ett mejl till statistik@aea.se om du vill få statistik och andra nyheter från oss direkt i din inbox

Bifogad fil: manadsrapport_apr_2017
Uppdaterad: 16 juni 2017
Sidansvarig: Annika Stenberg
Fråga oss!