Söka ersättning/tidrapportera Se dina uppgifter/inbetalningar

Månadsrapport juli 2017

Ordförklaringar

Under juni och juli har arbetslösheten bland våra medlemmar fortsatt att minska. Totalt var 10 352 av våra medlemmar arbetslösa i juli. Det utgör 1,5 procent av våra medlemmar och det är lägre än de föregående åren. Antalet medlemmar som deltar i arbetsmarknadspolitiska program sjunk under 4 000 för första gången sedan vi började redovisa siffran månadsvis i januari 2012. Samtidigt höll sig antalet medlemmar som fick ersättning under 7 000 för fjärde månaden i rad.

 

Att arbetslösheten bland vår medlemmar varit lägre under hela 2017 jämfört med 2016 syns också i att vi under året betalat ut färre ersättningsdagar och mindre ersättning under året. Under året har vi betalat ut 856 000 ersättningsdagar vilket är 8,8 procent mindre än under samma period förra året. Den utbetalda ersättningen uppgår till 659 miljoner kronor vilket är en minskning med 7,7 procent.

Bifogad fil: manadsrapport_jul_2017

Tyck till


Vi på webbredaktion läser alla kommentarer och de är till stor hjälp i vårt förbättringsarbete. Dina kommentarer publiceras inte på sidan. Du kommer inte att få svar på din kommentar.

Tipsa en vän





Uppdaterad: 31 augusti 2017
Sidansvarig: Annika Stenberg